W imieniu Organizatorów akcji - Caritas Archidiecezji Katowickiej, Obdarowanych i swoim serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do zbiórki ręczników dla bezdomnych. Przedświąteczny czas, to szczególny czas cudów, cudów dobroci. Dzięki Wam tej dobroci i miłości doświadczamy bardzo mocno za każdym razem, gdy organizujemy jakąś akcję charytatywną. Zebraliśmy 126 ręczników dla osób bezdomnych. Dziękujemy za Waszą dobroć!
Aktualności
Zbiórka ręczników - dziękujemy
Międzyszkolny konkurs literacki
Okazuje się, że Panie Bibliotekarki miały rację podejrzewając, że nocą w bibliotece wiele się dzieje. Prawie wszystko to opisali uczestnicy Międzyszkolnego konkursu literackiego "Pewnej nocy w bibliotece...". Czego tam nie było: konkursy, czary, przyjaźń, rywalizacja, wspólne działanie, zagubiona kartka z kalendarza, tajemnicza 13 półka, uczta, labirynt, zadania do wykonania, zagadki detektywistyczne, gra "w kości", sukienki z bufiastymi rękawami... . Całe szczęście każda historia dobrze się skończyła. Po przeczytaniu wszystkich prac mamy małą radę dla Pań Bibliotekarek i Panów Bibliotekarzy: zanim zamkniecie wieczorem drzwi biblioteki, sprawdźcie, czy ktoś tam nie został :-). Choć... może nie sprawdzajcie... . Wtedy powstaną kolejne niesamowite historie z bohaterami książek w rolach głównych.
Wiemy, czekacie na wyniki konkursu. Oto one:
Kategoria klas 2-4:
I miejsce: Helena Szeliga, SP17
II miejsce: Kacper Czosnyka, SP 18
III miejsce: Zofia Cykowska, SP 1.
Wyróżnienia: Jan Cykowski SP 1, Hanna Kołakowska SP 6, Borys Dyakov, SP 18, Wojciech Zięba SP 18, Aleksandra Pająk, SP 37.
Kategoria klas 5-7:
I miejsce: Kaja Puchałka, SP 37
II miejsce: Julia Kuś, SP 10
III miejsce: Mateusz Janikowski, SP 18.
Wyróżnienia: Borys Białoń SP 6, Milena Żanowska SP 10, Gabriela Golińska, SP 37.
Wszystkim serdecznie gratulujemy wyobraźni, kreatywności i zdolności literackich.
POZNAJ POLSKĘ
W tym roku nasza szkoła wzięła udział w Programie Ministra Edukacji i Nauki pt. Poznaj Polskę. Zostały złożone 2 wnioski na wycieczki jednodniowe – do 5000 zł. Oba z nich uzyskały akceptację ministerstwa i zostaną zrealizowane w grudniu.
8 XII zaplanowano wyjazd klas III do Podziemi zabytkowej kopalni rud srebrnonośnych, sztolni "Czarnego Pstrąga" oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie. Z tej możliwości będzie mogło skorzystać 48 uczniów.
Druga wycieczka, do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa(oddział Rynek Podziemny) oraz Zamku Królewskiego na Wawelu przeznaczona jest dla uczniów klas VI i odbędzie się 9 XII. W wyjeździe weźmie udział 44 dzieci.
Ze środków pochodzących z dotacji mogą zostaną sfinansowane koszty przejazdu, bilety wstępu oraz ubezpieczenie uczestników wyjazdu.
Znamy wyniki Jesiennego Ogrodu Sztuk!!!
Znamy wyniki Jesiennego Ogrodu Sztuk!!!
Jak co roku wielu uczniów naszej szkoły wzięło udział w międzyszkolnym konkursie Jesienny Ogród Sztuk. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: ”Zarażeni dobrem”.
Z jednej strony to temat na pozór oczywisty. Rzeczywistość ostatniego roku pokazała, jak wiele dobra tkwi w wielu z nas, jak potrafimy się zatroszczyć o drugiego człowieka, okazać mu współczucie, zrozumienie, pokazać, że dobro jest wszechobecne. To „zarażenie dobrem” mogliśmy obserwować, śledząc media, obserwując swoich sąsiadów, znajomych, bliskich. Dlatego tak bliski wielu młodym ludziom okazał się ten temat.
26 listopada ogłoszone zostały wyniki.
W kategorii POEZJA I miejsce zajęła Kaja Puchałka z kl. 7d !!!
Kaja od kilku lat bierze udział w tym konkursie (w ub. roku zajęła 2 miejsce).
Wiersz został przygotowany pod kierunkiem p. Krystyny Rasińskiej.
W kategoriiPROZA 3 miejsce zajęli: Weronika Jabłońska z kl. 7b i Szymon Łoziński z kl. 7c (prace zostały przygotowane pod kierunkiem p.Agnieszki Stasicy).
Gratulujemy uczniom i ich opiekunomJ
Kaja Puchałka 7d
To takie proste…
Zrzuć swój kaptur egoizmu i spójrz wkoło
Nie widzisz? Nie słyszysz? Czy udajesz z wprawą?
Tuż obok za ścianą jest człowiek- też ważny
Tęskni i czeka na okazanie łaski.
Bo łatwo jest żądać, nic w zamian nie dając
I płakać i szlochać nad nędzą swą marną
Zadręczać, zamęczać i wiecznie narzekać
Na wszystko, na wszystkich – jak płynąca rzeka.
A czasem wystarczy gest mały, nieznaczny
Obdarzyć życzliwym spojrzeniem drugiego
Uśmiechnąć się szczerze, z radością prawdziwą
I gestem nieśmiałym wyciągnąć swą dłoń.
A wówczas zobaczysz, jak serce mu rośnie
Jak wiara powraca w człowieka drugiego
Gdy uśmiech rozkwita na twarzy zdziwionej
Jak kwiat pobudzony promieniami słońca.
Łatwiej iść przez życie z człowieczeństwa twarzą
Bo dobro powraca ze zdwojoną mocą
Rozprzestrzenia się, mnoży, zbliża do nieba
Dzień Pluszowego Misia
Dziwny dzień to dzisiaj. Ktoś powie: Dlaczego, to Dzień Pluszowego Misia. Misie mają swoje święto. Miś Uszatek, Miś Puchatek, Miś Paddington, Miś Koralgol, Miś Margolci..., nie sposób spamiętać. Ale najważniejszy ten mój własny, miś pluszowy. Pamiętacie o nim dzisiaj? W szkole misie uciekły Paniom Bibliotekarkom i wybrały się na spacer. Zdezynfekowały łapki przy wejściu do szkoły, przywitały wchodzących. W sekretariacie załatwiły ważne sprawy, Pani Dyrektor kilka słów szepnęły na ucho (chyba coś miłego, bo szeroko się uśmiechnęła), w kuchni pomogły ugotować zupę i wypiły kompot ( z wiśni - pyszny). Jeszcze kilka szkolnych zakątków zwiedziły, no i wróciły. Ale się Panie Bibliotekarki ucieszyły. A w bibliotece dopiero jest co robić, więc Misie zabrały się do pracy. Wypożyczały książki, te nierówno ułożone - wyrównały, właśnie układały je alfabetycznie gdy znalazły... książki o misiach. No i przepadły. Jeszcze zdążyły Wam je pokazać, teraz cichutko siedzą na krzesłach i czytają. Pewnie zajmie im to całą resztę dnia. Więc nie przeszkadzajmy. Wam i Waszym pluszowym przyjaciołom życzymy pięknego Dnia Pluszowego Misia.
Szkolny konkurs: Mistrz pięknego czytania
Na środę, 17 listopada zaplanowaliśmy ważny dzień dla młodszych czytelników. Tego dnia odbył się cykliczny już konkurs dla klas II i III. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy pięknie czytają, tzn. zwracają uwagę na znaki przestankowe, odpowiednio intonują i modulują głos, czytają płynnie i bezbłędnie. Jednym słowem: mistrzowie. Zdradzili nam tajemnicę ich sukcesu: bardzo lubią czytać i dużo czytają. Dziś przed komisją czytali fragmenty książek naszego patrona Kornela Makuszyńskiego. Mistrzami pięknego czytania zostali:
Klasy II: I miejsce: Mateusz Anioł, kl. 2a, II miejsce - Ewa Rojek, kl. 2c, III miejsce - Adrian Konieczny, kl. 2d.
Klasy III: I miejsce - Wojciech Starzycki, kl. 3a, II miejsce - Patryk Puzio, kl. 3c, III miejsce - Maksymilian Siedlecki, kl. 3b.
Gratulujemy Mistrzom Pięknego Czytania.
Informacja dla osób zgłaszających nieprawidłowości
T jak Talent
W poniedziałek, 8 listopada odbyły się szkolne eliminacje Powiatowego konkursu T jak Talent. Tym razem w nieco zmienionej formie. Uczniowie nagrywali i przesyłali filmiki, na których prezentowali swoje talenty. A tych mają niemało. Był śpiew, taniec, gimnastyka artystyczna, gra na gitarze elektrycznej, a nawet jazda figurowa na łyżwach. Jury wyłoniło 3 osoby z każdej kategorii wiekowej. Laureaci będą reprezentowali naszą szkołę w finale Konkursu. Oto Oni:
Klasy 1-4: I miejsce - Alicja Jęczmyk, kl. 4d, II miejsce - Maksymilian Ryło, kl. 3d, III miejsce - Hanna Korotko, kl. 3b.
Klasy 5-8: I miejsce - Alicja Puk, kl. 7e, II miejsce - Maja Lewandowska, kl. 5a, III miejsce - Paulina Matlak, kl. 7d.
Gratulujemy, i idąc za Waszym przykładem też będziemy twórczo spedzać wolny czas.
Spotkanie w ramach projektu
Szanowni Państwo,Spotkanie w ramach projektu Naprawdę jaki jesteś...czyli czego nie wiemy o nastolatkach odbędzie się ONLINE dla chętnych rodziców w dn. 17.11.2021 o godz. 16:30. Spotkanie poprowadzi psycholog mgr Ewa Kustwan-Mróz.Poniżej link do spotkania:Join Zoom Meetinghttps://liblink.pl/Ov4kos2mvS
Serdecznie zapraszamyPedagodzy szkolni
Dzień Niepodległości w Tychach 11 listopada 2021r
W tym roku świętowaliśmy obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie naszej szkoły Sp 37 Sara, Asia i Mateusz wraz ze sztandarem szkoły wzięli udział w tych uroczystościach. Świętowanie rozpoczęło się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Krzysztofa, następnie przeszliśmy pod pomnik Niepodległości gdzie odśpiewaliśmy hymn "Mazurka Dąbrowskiego" wraz ze wszystkimi, którzy brali udział w tej uroczystości. Na koniec zostały złożone kwiaty pod pomnikiem oraz odśpiewaliśmy „Rotę.”
Bardzo dziękuję pocztowi sztandarowemu za udział i godne reprezentowanie całej naszej społeczności szkolnej.
Małgorzata Czyż
Święto Niepodległości,
Aby człowiek wiedział dokąd idzie,
musi wiedzieć, skąd przychodzi.
Naród bez historii błądzi
jak człowiek bez pamięci.”
Tradycją szkoły jest czczenie tego szczególnego dnia, jakim jest Święto Niepodległości, w bardzo uroczysty sposób. Koncert Pieśni i Poezji Patriotycznej, stał się ważnym elementem obchodów naszego państwowego święta i na stałe wpisał się w kalendarz istotnych dla naszej szkolnej społeczności wydarzeń.
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Nasze uroczystości mają spełnić szczególne zadanie – przypominają o tej ważnej dacie i są równocześnie niezwykłą lekcją patriotyzmu. Nie jest łatwo uczyć bardzo młodych ludzi o dążeniach kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości. Nie jest łatwo uczyć patriotyzmu. Przykłady bohaterskich postaw i zachowań poznają uczniowie na lekcjach historii. Uczą się także, że można być patriotą, okazując serce innym ludziom, dbając o swój kraj, biorąc udział w akcjach na rzecz potrzebujących pomocy. Że kochać można ojczyznę poprzez rzetelną naukę, pielęgnowanie polskiego języka, szanowanie innych.
Nauczycielki Panie Krystyna Rasińska, Agnieszka Stasica i Joanna Uznańska-Basoń oraz nauczyciel muzyki Pan Marcin Wielgat przygotowali wspaniałe widowisko, o jego oprawę plastyczną zadbała Pani Regina Lipecka-Bocheńska. Młodzi recytatorzy zachwycili interpretacją tekstów. Pieśni w wykonaniu Adrianny Puk wzruszyły wszystkich. Nasz Koncert i w tym roku pokazał, że młodzi ludzie są patriotami dumnymi ze swej ojczyzny, znającymi jej historię. Ich zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, ale także powaga i zachwyt tych, którzy oglądali występ daje pewność, że przyszłe pokolenia nie będą „jak człowiek bez pamięci”.
17
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W piątek, 5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Był to dzień kolorowy i pełen radości. Uczestniczyliśmy w zajęciach przygotowanych przez Panią Bibliotekarkę, podczas których dopowiadaliśmy przygody bohaterów bajek, które Pani zaczynała czytać i rozwiązywaliśmy interaktywne quizy. Opowiadaliśmy też o swoich ulubionych postaciach z bajek i cechach ich charakterów, które warto naśladować.
Spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla rodziców!
Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej w ramach projektuNaprawdę jaki jesteś...czyli czego nie wiemy o nastolatkach zaprasza na konsultację dla rodziców, które odbędą się w dn. 17.11.2021 o godz. 16:30 w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach.Pedagog szkolny zaprasza rodziców na spotkanie z psychologiem w ramach projektu - Zrozumieć nastolatka.Spotkanie poprowadzi psycholog mgr Ewa Kustwan-Mróz. Tematyka spotkaniabędzie dotyczyć sposobów komunikacji z nastoletnimi dziećmi. Będzie mowa otym, co się dzieje z ich emocjami, jak zmienia się ich mózg i o tym jak towszystko wytrzymać ! Spotkanie nie będzie zawierało żadnych elementówćwiczeń, ani konieczności wypowiadania się na forum.
Serdecznie zapraszamy!
Ogólnopolska akcja
Taką rocznicę warto uczcić. Więc i my włączamy się w akcję. Zapraszamy też do biblioteki po książki Tolkiena. To prawdziwe skarbnice przygód, mądrości i uśmiechu.
Pomagamy
Przekazujemy serdeczne podziękowania za włącznie się w akcję pomocy Hospicjum św. Kaliksta I w Tychach. Zebraliśmy już sporo rzeczy potrzebnych przy opiece nad chorymi (oliwki pielęgnacyjne, chusteczki nawilżane, podkłady chłonne na łóżka - duże, małe butelki wody z dziubkiem, pieluchy L-XL itp.). A uczniowie przygotowali i ozdobili pięknie kartony, wkładając w tę pracę całe swoje serca. Pierwsza partia została już dostarczona. Zbiórka trwa nadal, bo pomagać bezinteresownie zawsze warto. Dziękujemy.
SUKCESY UCZNIÓW W KONKURSIE PLASTYCZNYM
Na przełomie września i października 2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Mój świat, moje marzenia” organizowanym przez SDK „Tęcza” w Tychach. 21.10 odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu. Uczniowie z naszej szkoły otrzymali nagrody i wyróżnienia.
NAGRODY: Anna Goj 4b, Maria Binda 4c, Martyna Brańczyk 5b
WYRÓŻNIENIA: Zuzanna Sosnowska 4a, Hanna Hyska 4a, Zuzanna Batkowska 4a, Marta Dylda 5c
GRATULUJEMY!
Bezpieczna droga do szkoły
W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbyły się prelekcję w klasach pierwszych dotyczące „Bezpiecznej drogi do szkoły” z sierż. Szt. Adamem Niesyto. Uczniowie uczyli się świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.
W miesiącu bibliotek szkolnych...
SPaździernik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej bibliotece sporo się dzieje... . Zaczęliśmy go świętować troszkę wcześniej, od pierwszych obchodów Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji Pani Bibliotekarka zorganizowała we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Tychach zajęcia online dla klas 1-3. Uczniowie poznają na nich legendy różnych narodów i wykonują piękne prace plastyczne.
Klasy 2 odwiedziły bibliotekę i dowiedziały się na jakie działy podzielone są książki na półkach oraz co to znaczy: alfabetyczny układ książek. Już wiedzą, że ważne tu jest nazwisko autora książki. Klasa 2a na koniec profesjonalnie zaśpiewała piosenkę, oczywiście o pasji czytania.
Klasy I czekała chyba największą radość. Po zajęciach, podczas których poznali bibliotekę, dowiedzieli się jak dbać o książki i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z książkami na całe życie pierwszy raz mogli wypożyczyć swoje upatrzone pozycje.
Natomiast w środę Hania spontanicznie zorganizowała akcję czytelniczą. Każdego, kto przeczytał całą lub prawie całą książkę na głos nagradzała słodką niespodzianką. Chętnych nie brakowało.
Turniej Szkół Podstawowych pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tychy – Pana Andrzeja Dziuby.
6 października 2021 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. Tydzień wcześniej zostaliśmy zaproszeni przez uczniów – heroldów :) na pojedynek wiedzowy. I etap dotyczył biologii i geografii, naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6a: Julia Susz, Aleks Mazur i Bartosz Smolik oraz kibicowali im Julia Nawrat, Filip Kowalski oraz Pani Urszula Michta.
W każdym etapie drużyny zdobywają punkty, natomiast oficjalne wyniki będą dopiero po zakończeniu całego turnieju w maju 2022. Etap drugi będzie poświęcony informatyce i matematyce i odbędzie się w grudniu 2021 roku.
Małgorzata Czyż
GDY GAŚNIE PAMIĘC LUDZKA, DALEJ MÓWĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY! - projekt
W ramach działań Młode pokolenia o „Solidarności” nasza szkoła przygotowała miejsce patriotyczno-historyczne „40 lat po stanie wojennym” poniżej zdjęcie wystawy.
Archiwum Aktualności